Search

piatok 12. júla 2013

Európske ľudové remeslo 2013

So sestrou sme si spravili výlet do Kežmarku na Ľudové remeslá, ktoré sa konajú od dnes 12.7.2013 do nedele 14.7.2013. Konečne, prvý krát po osemnástich rokoch. Je skoro na hanbu, že som tam nikdy predtým nebola, ale tento rok som to všetko vynahradila.
 
Dokonca sme stretli aj pána prezidenta, ktorého som ja skoro obišla, keďže ho ani nebolo poriadne vidno za horou ľudských tiel, ktorú predstavovala jeho osobná ochranka. Nebyť ségry, úplne mi to ujde :D Zvyčajne sa naňho dívam iba v reportáži z týchto trhov pravidelne sa opakujúcej v televíznych novinách.
 
Trhy boli super, veď aj majú povesť najlepších. Prešli sme celým námestím, ktoré bolo ohradené a na začiatku sa vyberalo vstupné.
-> deti 3eurá
-> dospelí 5eur
 
Stánky stáli všade, kde sa dalo a nechýbali ani ukážky všetkých remesiel. Boli tam najmä rôzne druhy keramiky, fúkané sklo, vitrážové doplnky a šperky, šperky z kameňov, kovu aj drôtu. Smerom k hradu stála malá, provizórna kováčska dielňa. Pred svojimi stánkami predvádzali drevené hudobné nástroje ako napríklad fujaru, muži oblečení v krojoch, kým ženy sedeli za krosnami či tkáčskym stavom a tkali koberce. Zahliadla som tiež stánok s paličkovanou čipkou a paličkovanými obrázkami. Páčili sa mi najmä klaiscké perníky s krásnym zdobením. Vzor bol hustý a komplikovaný, ale vytvorený jednoduchou bielou cukrovou polevou. Uprednostňujem takéto perníčky pred tými gýčovými s množstvom farieb a prehnanými vzormi.
 
Obzrela som si niekoľko stánkov so sviečkami z včelieho vosku. Raz som takú mala aj ja, bola v tvare malej sediacej myši :D Voňala krásne, sladko ako med, ale veľmi rýchlo zhorela, čo je škoda. Preto ich teraz radšej len obdivujem. Páčia sa mi najmä tie v tvare zvieratiek, ale aj stromčekov a veľkých šušiek :)
Dokonca som zahliadla aj nádoby na sviečky z tohto vosku a prekvapilo ma, že sa po zapálení sviečky vo svojom vnútri neroztopia.
 
Zaujímavým remeslom, ktoré som doteraz asi ešte nevidela bolo vyrábanie povrazov. Drevený stánok bol ovešaný všelijakými výrobkami z povrazov ako napríklad hojdačky, rozličné druhy povrazov a podobne.
 
Nechýbalo ani občerstvenie, klobásky, langoše, pečené a grilované kurčatá, hamburgery a hotdogy, varená kukurica či pukance alebo cukrová vata.
Týmto lákadlam som hravo odolala, ale nemohla som si nedopriať môj obľúbený orieškový trdelník. Tými sa to priam hemžilo a spolu som narátala nie menej ako šesť či sedem prívesov so sladkou pochúťkou :)
 
Porozmýšľam, či pôjdem aj na budúci rok, ale hádam výjde lepšie počasie, pretože dnes nám popŕchalo a museli sme vytiahnuť aj dáždnik. Skúste si predstaviť ľudí natlačených v hustom dave pričom každý druhý má otvorený dáždnik :P :D
 
Ďalšie fotky v pokračovaní :)
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára