Search

sobota 26. júla 2014

Ja, júl a kultúra

Malá rekapitulácia mojich kultúrnych akcií tohto týždňa. Napriek tomu, že tento rok sa mi dovolenka v zahraničí nevydarila a ani v mori sa nevykúpem, môj program je stále plný a ja sa rozhodne nenudím. Keď zalistujem v diári, takmer každý deň nájdem poznačenú nejakú akciu alebo stretnutie a to sa mi páči. Veď aký by malo zmysel presedieť leto doma medzi štyrmi stenami?

Počas tohto týždňa som sa zamerala na kultúrne akcie, pod ktoré som zahrnula kino a divadlo. 
Medzi fanúšikov miestneho kina sa síce nerátam, ale moja teta má skvelé presviedčace schopnosti a tak som sa spolu s ňou, krstným otcom, mamkou a starými rodičmi ocitla na filme Liečiteľ.

Spočiatku som bola mierne na vážkach, najmä preto, že v programe sa písalo, že ide o nemecký film a trailer, ktorý si sestra pustila bol rovnako po nemecky. To ma odrádzalo. Ale keď už som súhlasila, že pôjdem, nechcela som to na poslednú chvíľu meniť. Bola som rada, že som to nespravila, lebo film ma zaujal hneď po pár minútach. Hoci zo začiatku pôsobil trochu temne a nevľúdne, ako každý film s tematikou stredoveku, stačila chvíľa, aby som objavila jeho pozitíva. 
Historická dráma o mladom chlapcovi s túžbou po poznaní bola vynikajúco spracovaná a poskytovala hodnoverný obraz svojej doby. Nečítala som rovnomennú knižnú predlohu od spisovateľa Noaha Gordona a tak nemôžem posúdiť rozdiely, ale čo môžem povedať je, že ma film motivoval a raz možno siahnem aj po knihe. 
Drsné scény stredovekej liečby sa striedali s humornými vystúpeniami a replikami Stellana Skarsgarda, ktorý stvárnil úlohu stredovekého barbiera. Keby som nepoznala históriu tak, ako ju poznám, asi by ma pri pohľade na niektoré liečebné metódy striasalo na stolička tak, ako mamku sediacu vedľa mňa. Zakaždým, keď to vidím, hovorím si, aká som rada, že dnes sa medicína posunula na takú úroveň na akej je. Čo už iné si mám pomyslieť keď vidím ako chlapcovi odpília palec a on sa s úsmevom posadí a šťastne hovorí mužovi, čo mu prst odrezal: "Moja prvá amputácia!" 
A výraz v jeho tvári je rovnaký, aký mávajú deti keď otvoria Kinder Surpraise :D
Film zobrazil krásy protipól medzi zaostalou stredovekou Európou a svetom na Východe, kde sa v našich temných časoch rozvíjala veda, filozofia, umenie a najmä medicína pod vedením slávneho lekára Ibna-Sínu. Akadémia, v ktorej svojich žiakov vyučoval by sa dala prirovnať k egyptskému Museionu, ale ani ich snaha šíriť poznanie a bojovať s nevedomosťou nebola jednoduchá. Prenasledovaní náboženskými fanatikmi bojovali každodenný boj s hlúposťou a zaostalosťou ľudí, ktorí medicínu považovali za bosoráctvo a liečiteľov za nekromanterov. 
Na pozadí dramatických udalostí sa odohráva tiež príbeh mladej a zakázanej lásky, odhaľuje sa spleť intríg, ale aj obetavosť skutočných priateľov, v ktorom nehrá rolu náboženská príslušnosť alebo spoločenské postavenie. 
Vynikajúci film, ktorý sa oplatí vidieť a určite ho ocenia nielen nadšenci histórie :)
Hodnotenie: 10/10

Druhou kultúrnou akciou, ktorej som sa včera zúčastnila bolo predstavenie Hamlet (Wiliam Shakespeare)
v podaní divadla Kontra. Na predstavenie som sa snažial dostať takmer rok a som veľmi rada, že včera som konečne mala príležitosť.
Ako všetko v podaní Kontry, aj Hamlet bol skutočne fenomenálnym výkon, kde sa nenájde miesto pre negatívnu kritiku. Ako milovník tvorby Wiliama Shakespeara som iba obdivovala s akou bravúrou dvaja herci zobrazili dvanásť postáv. Zazneli známe slová z pôvodnej hry aj nezabudnuteľná otázka: Byť, či nebyť?
Každá scéna odhaľovala hlbší význam, než sú len slová hovorené pred publikom, ale zároveň herci odľahčili atmosféru šikovnými vsuvkami vlastnej fantázie, ktoé očividne nevznikli v 16. storočí v alžbetínskom Anglicku. Táto kombinácia klasickej hry a vlastného humoru, taká typická pre Kontru, oživí predstavenie a dodá mu nádych modernosti, ktorý však nenarúša celkový zážitok diváka. Komorná atmosféra pivničného priestoru, hlboká tma, zvony gongu a plameň sviečky dotvárajú atmosféru tak, že mi miestami prebehol mráz po chrbte a ja som sa naplno ponorila do príbehu zrady, lásky a itríg na dánskom kráľovskom dvore. 
Hodnotenie: 10/10 a teším sa na ďalšie predstavenie :)

1 komentár:

  1. Tak tvoje kultúrne zážitky ti prajem a rovnako závidím. Ja som sa síce len predvčerom vrátila z Prahy, kde sa mi veľmi páčilo, no okrem suvenírov a fotiek som si doniesla aj horúčky... kvôli čomu som zmeškala aj včerajšie vystúpenie na Vlkolínci.
    Prajem ti ešte veľa zaujímavých letných zážitkov a pekný deň ;)

    OdpovedaťOdstrániť