Search

streda 20. augusta 2014

Tri miesta v Krakowe, ktoré sa oplatí vidieť

Po niekoľkých rokoch opäť u našich severných susedov. Ak sa nejaké mesto v Poľsku naozaj oplatí vidieť, je to Krakow. Hlavné centrum Malopoľska rovnako ako v pred niekoľkými storočiami tak aj dnes na každom kroku priam dýcha históriou a kultúrou a nechýbajú ani možnosti na zábavu a turistické atrakcie.

1. Wawel
Kráľovská hrad tvorí obrovský komplex týčiaci sa nad Vislou. Desať stálych expozícii dáva na výber rôzne tematické okruhy od Súkromných kráľovských apartmánov a Reprezentačných miestností, kde sa nachádza nábytok a interierové vybavenie cez Orientálne umenie, Pokladnicu a zbrojnicu až k archeologicko-architektonickej prezentácii vykopávok z 50-tych rokov minulého storočia pod názvom Stratený Wawel.
Okrem spomenutých možností, sú dostupné tiež expozície v Sandomierskej veži, Katedrále, Katedrálnom múzeu, Kráľovských hrobkách a navštíviť sa dá aj Žigmundov zvon a Dračia diera, ktorá ústi pri Visle a pri vchode stojí obrovská socha draka, ktorá skutočne chrlí oheň -> atrakcia najmä pre deti.
Sama som Krakow navštívila už asi tretí krát a zakaždým som navštívila niečo nové. Samotný Wawel poskytuje stále nové možnosti, lebo za jeden deň nie je možné vidieť ani polovicu. 
Všetky praktické informácie priamo o hrade sú dostupné na oficiálnej stránke hradu spolu s popisom, cenami a zľavami. 
Vstupenky je najlepšie kúpiť v kasách v areáli, ale v prípade záujmu o návštevu Kráľovských súkromných apartmánov a Reprezentaných miestností je lepšie kúpiť si lístky dopredu - resp. jeden deň vystáť tú dvojkilometrovú frontu a zabookovať lístky na ďalší deň. Je to čakanie aspoň na dve hodiny a počet návštevníkov v jeden deň je tiež obmedzený.
Vstup na Stratený Wawel je bezproblémový a expozícia je vynikajúca - sú to vynikajúco zrekonštruované archeologické vykopávky priamo v teréne, ale aj v rôznych vytrínach sa vystavujú nálezy ako keramika, pozostatky zbraní, šperkov a iných drobných predmetov. Súčasťou sú aj makety budov, ktoré sa do súčasnosti zachovali a tiež samostatná miestnosť venovaná kachliam z pecí, ktoré sú krásne zdobené. Expozícia pochádza prevažne zo stredoveku, 11. - 12. storočie a všetky popisy sú vedené dvojjazyčne poľsko-anglicky.

2. Kazimierz - židovská štvrť
Časť Krakowa, ktorá akoby ustrnula v čase sa nachádza len 500 m od centra (Wawelu). Informačné tabule návštevníka navedú priamo od hradu. Kazimierz sa od 40-tych rokov veľmi nezmenil a zábery z neho použili aj pri natáčaní filmu Schindlerov zoznam na zobrazenie židovského geta. 
Na prvý pohľad pôsobí štvrť ošarpane, budovy sú zanedbané, prázdne a neobývané. Skutočne žije len dolná časť domov, kde sa nachádzajú obchodíky, kaviarne a reštaurácie. Všetky sú maličké, ale pôsobia veľmi útulne a cítiť v nich kus osobnosti samotného človeka. Nie je to len miesto kde sa zarábajú peniaze. Po ceste sme narazili na množstvo drobných obchodov s pečivom, kde okrem chleba a žemlí predávali aj obrovské množstvo koláčov a sladkostí. Hotová pastva pre oči :) Stojí za to to len vidieť, aj keby ste si nič nekúpili. Nechýbajú pravdaže ani obchodíky so suvenírmi, ale aj obyčajné potraviny a obchody s elektronikou a oblečením. 
V okolí synagóg je možné stretnúť židov v ich tradičnom oblečení, čo je dôkazom, že táto časť Krakowa nie je len turistickou zaujímavosťou. V synagógach prebiehajú židovské obrady a ozýva sa z nich spev, ale zároveň sú prístupné aj verejnosti. 
Chcela som vidieť aj židovský cintorín a podľa mapy sme od neho ani neboli ďaleko, ale počasie nám neprialo. Hustú dážď nás prinútil hľadať únik pred chladom v malých reštauráciach a tak sme skočili na obed do malého podniku: U Vincenta (Van Gogha) :)
Je to raj pre všetkých milovníkov pirohov. Na jedálnom lístku je asi tridsať druhov. Zemiakové so smotanou, bryndzové so škvarkami, ovocné, lekvárové, tvarohové, mäsové, zeleninové, syrové a rôzne iné. Vyberie si naozaj každý a nebude ľutovať :)
Je tam vynikajúci personál a výborná atmosféra, ktorú spestrujú Van Goghove diela. Nezabúdajte však že ide o Kazimierz a priestory sú malé. Viac ako štyria ľudia si k jednému stolu nesadnú ;)

3. Massolit Books & Café
Posledná zastávka. Je to obchodík na rohu ulice - Felicjanek 4. Kníhkupectvo vlastní americký pár, sú tam police plné kníh každého žánru od podlahy až po strop. Anglické paperbacky aj knihy v pevnej väzbe, nové aj použité. Zameriavajú sa na náboženstvo, židovskú kultúru, históriu poľskú aj svetovú, filozofiu, beletriu, poéziu, detské knihy, kriminálky, fantasy, klasika. Nechýba kompletná zbierka Shakespeara, sestier Bronteových ale ani Stefanie Mayerová. 
Knihy sa dajú kúpiť za pár zlotých alebo môžete celý deň sedieť pri malom stolíku s hrnčekom teplého kakaa so škoricou a listovať v stovkách titulov. K tomu môžete ochutnať tradičné americké/anglické pečivo a koláče. 
Je to miesto, kde sa stratíte v literatúre, vstúpite do celkom iného sveta, len čo sa za vami zavrú vchodové dvere. 
Majitelia vám radi pomôžu pohľadať akýkoľvek titul a komunikácia je naozaj skvelá, či už po poľsky alebo po anglicky. Je to povinná zastávka, pre každého správneho knihomoľa. Neoľutujete  :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára