Search

nedeľa 15. júna 2014

Doskúškované!

Úspešne som ukončila aj druhý semester a pomyslela som si, že sa podelím o túto skvelú správu a pridám pár noviniek, aby ste vedeli, že ešte žijem, aj keď sa tu dlhodobo neukazujem.

Semester bol pre mňa zážitkom, ako v mojom prípade škola je vždy. Kopec nových predmetov, pár úžasných prednášok a hromada zážitkov so skvelými priateľmi, ktorí sú dôvodom, pre ktorí sa aj tie najhoršie dni môžu zmeniť na dobré. Priatelia sú to čo mi vždy vyčarí úsmev na tvári, už len preto, že viem, že ich mám a dnes mi to títo priatelia opäť raz pripomenuli :)
V porovnaní so zimou som však po akademickej stránke trošičku klesla, ale stále som spokojná. Pravdou je, že mi to pokazila slovenčina a dokonca tento krát to bol literárny predmet, z ktorého som robila jeden opravák. Ale čo tam po jednom opravnom termíne spomedzi pätnástich, no nie?
Teraz je to za mnou a už týždeň sa teším z prázdnin, ktoré som si začala užívať naplno a chcem z nich využiť každý moment, aj keď hlboko vo svojej mysli sa na september ako vždy teším a počítam dni ;)

Ešte kým som bola v škole, našla som si počas skúškového obdobia čas a zašla som na prednášku o barokovom maliarovi Michelangelovi Merissim známym pod menom Caravaggio. Bolo to podujatie na Zvolenskom zámku a keďže milujem umenie ♥ ♥ ....
Predmet Dejiny umenia vo mne asi niečo prebudil :DD Lásku k umeniu ;)

Išla som tam s kamarátkou a bol to zážitok. Dozvedela som sa množstvo zaujímavosti , ktoré som o Caravaggiovi nevedela, najmä o počiatkoch jeho života a jeho tvorby. Bol to rebel ;) Každú chvíľu v nejakom prúseri, ťahal sa z maléru do maléru, do basy chodieval ako ja do kina a je zázrak, že aj hoci sa neskôr stal uznávaným umelcom jeho život sa v tomto smere veľmi nezmenil a dokázal si vôbec nájsť dostatok času, aby nejaký obraz namaľoval.
Rím jeho storočia bol však kolískou umenia v každej jeho podobe a umelci boli dôležitou súčasťou spoločnosti, vďaka ktorej sa radi prezentovali šľachtici. Veď čo už v okázalej renesancii znelo zvučnejšie, ako keď ste o sebe povedali, že ste patrónom umenia alebo ste sa obklopovali umelcami, ktorí pracovali priamo na vašu zakázku?

Bol nám prezentovaný aj spôsob Caravaggiovej tvorby. Zaujalo ma to, lebo aj v tomto smere sa odlišoval od svojich súčasníkov. Normálne maliar používal najprv jemné farby a postupne dopĺňa výraznejšie odtiene, zvyčajne sa vyhýbajúc tmavým farbám, ako čierna napríklad. U Caravaggia to bolo práve naopak. Svoje obrazy začínal maľovať tak, že celé pozadie natrel načierno a až doň potom maľoval postavu, ktorá bola vysunutá do popredia a akoby ožiarená prúdom svetla. 
Jeho tvorba napriek svojej surovosti, pokiaľ ide o farby, dáva človeku pocítiť niečo nadpozemské. Aspoň ja som mala taký pocit, keď som stála pred jeho obrazmi a niekoľko som ich videla tiež v Paríži v Louvri. Pamätám sa, ako som raz v televízii pozerala dokument o reštaurovaní barokového obrazu a zhodou okolností to bol práve Caravaggio. Bol to zážitok, lebo ten obraz bol pomaly väčší ako moja izba :D

Práve dnes som si povedala, že aj na budúci rok si musím vyhliadnuť nejaké zaujímavé historické prednášky, ktoré si môžem vypočuť vo voľnom čase. 

Tento prvý ročník bol pre mňa v mnohom najmä o poznávaní nielen školy a nového školského systému, ale aj o spoznávaní nových ľudí, prostredia a života mimo domova, ktorý som vždy chcela, ale ktorý bol pre mňa aj tak vzrušujúci a plný prekvapení. Vždy však pozitívnych.

Dúfam, že tento optimizmus ma dostatočne naladil aj na prázdniny, aby som ďalšie tri mesiace s mojou rodinou v zdraví prežila ;) :D

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára